Płynność finansowa jest nierzadko jedną z poważniejszych zagwozdek w przedsiębiorstwie. Nawet jeśli biznesmen zarządza firmą bez zarzutu, problemy mogą się pojawić, gdy kontrahenci nie płacą na czas swoich zobowiązań. Z pomocą przychodzą działania windykacyjne, jednak które z nich są naprawdę korzystne i pozwalają pozyskać zaległe środki należne danej instytucji?

Windykacja w przedsiębiorstwie na własną rękę

Przedsiębiorca, który nie może doczekać się opłaty za fakturę, czy innego rodzaju należność, najczęściej podejmuje działania windykacyjne na własną rękę. Dzieje się tak, ponieważ wciąż powszechne jest błędne przekonanie, że windykacja zlecona firmie z zewnątrz jest bardzo kosztownym przedsięwzięciem.

Windykacja na własną rękę na ogół nie przynosi spodziewanych efektów biznesmenowi. Przyczyną tego jest zwykle brak odpowiednich kompetencji zarówno właściciela firmy, jak i pracowników, których zatrudnia. W przedsiębiorstwach rzadkością jest raczej tworzenie działów, które zajmują się pozyskiwaniem należności od dłużników. Nie prowadzi się również żadnych szkoleń w tym zakresie w firmach, stąd też znajomość zasad i procedur podczas takiego postępowania jest często znikoma.

Co więcej, instytucja, która nie orientuje się w przepisach prawnych, może podjąć takie kroki egzekucyjne, które nie dość, że nie pomogą odzyskać należnych środków pieniężnych, to jeszcze będą ujmą na jej wizerunku. Jeśli takie działania będą mocno wykraczać poza dozwolone metody, dłużnik może wówczas wytoczyć takiej firmie proces w sądzie.

Firma, która nie zajmuje się windykacją na co dzień, a chciałaby ściągać dług na własną rękę, na ogół nie korzysta też z odpowiednich programów. To z kolei przekłada się na poświęcanie cennego czasu pracy na bezowocne prowadzenie korespondencji z dłużnikiem. Taki sposób powoduje, że dług wobec firmy rośnie, a jednocześnie instytucja traci, zajmując się działaniami, które nie zwiększają jej rentowności na rynku.

Jakie są zalety windykacji zlecanej firmie z zewnątrz?

1. Zerowe koszty związane z windykacją

Wybierając firmę z zewnątrz, przedsiębiorca tak naprawdę może w ogóle nie ponosić żadnych kosztów za korzystanie z usług danej instytucji windykacyjnej. Najczęściej pobiera ona swoje honorarium od dłużnika, gdyż kwotę za taką usługę dolicza się do należności, którą musi zapłacić podmiot lub osoba fizyczna zalegająca z płatnością.

2. Prosty i szybki kontakt z firmą windykacyjną

W dodatku przedsiębiorca, który ma nieopłacone faktury, może bardzo szybko nawiązać współpracę z wybraną firmą windykacyjną. Tak naprawdę wystarczy się tylko skontaktować z przedstawicielem wybranej działalności tego typu i przedstawić swoją sytuację. Można wówczas spodziewać się, że egzekwowaniem należności zajmie się osoba w pełni kompetentna, jeśli chodzi o posiadaną wiedzę i doświadczenie w takich sytuacjach.

3. Firma skupia się na działaniach związanych z prowadzeniem biznesu

Gdy działania windykacyjne spoczywają na instytucji z zewnątrz, przedsiębiorca może skupić się na prowadzeniu swojej firmy. Jest to szczególnie ważne, gdy jest to jednoosobowa działalność lub niewielka firma, w której pracuje do dziesięciu osób. Wówczas każde oderwanie się od pracy na rzecz rozwoju działalności przekłada się na faktyczne straty finansowe.

4. Zewnętrzna windykacja nie burzy relacji na linii firma-dłużnik

Innym pozytywnym aspektem oddelegowania windykacji na zewnątrz jest to, że przedsiębiorstwo wciąż może zachować dobre relacje z podmiotem lub klientem indywidualnym, który w tej chwili jest dłużnikiem. Można się spodziewać, że jeśli egzekwowaniem należności zajmie się firma z zewnątrz instytucja lub osoba fizyczna zalegająca z płatnością, nie będzie mieć złych skojarzeń związanych z doświadczeniem z daną firmą, z której usług lub oferty korzysta. Istnieje więc wciąż realna szansa, że po wyegzekwowaniu należności taki odbiorca w dalszym ciągu będzie jednym z klientów firmy w bliższej lub dalszej przyszłości.

5. Windykacja outsourcingowa „nie psuje” atmosfery w firmie

Ponadto zlecając windykację na zasadzie outsourcingu, w przestrzeń przedsiębiorstwa nie wkrada się toksyczna atmosfera, która potrafi zdekoncentrować na wiele godzin. Jeśli sytuacja związana z opóźnieniem płatności przedłuża się, wówczas można się spodziewać, że prędzej czy później przełoży się to na relacje wewnątrz firmy z podwładnymi. Najgorszym scenariuszem jest obawa pracowników o to, że firma stanie się niewypłacalna, co może skutkować odejściem z firmy do konkurencji.

Czy zewnętrzna windykacja ma swoje ciemne strony?

Przedsiębiorca, który chciałby odzyskać należne środki, korzystając z usług firmy windykacyjnej, powinien rozważnie wybrać taką instytucję. Najlepiej zdecydować się na ofertę, w której taki podmiot jasno określa, w jaki sposób egzekwuje należności, a także jak będzie się z tych działań rozliczać z firmą, która zleca tego typu działania.

Trzeba bowiem pamiętać, że firma windykacyjna tak naprawdę nie ma obowiązku informować wierzyciela o tym, jak przebiega postępowanie. Na ogół wysyła pismo, gdy środki uda się odzyskać i na tym postępowanie się kończy. Nie każda firma windykacyjna może być jednak tak samo skuteczna, a jeśli biznesmenowi zależy na tym, by odzyskać należne środki jak najszybciej, lepiej zdecydować się na sprawdzoną, renomowaną firmę niż na początkującą.