Prowadzenie własnej firmy to nie jest sielankowa zabawa w piaskownicy z dziecięcych lat. We współczesnej rzeczywistości rynkowej nie można swoich działać opierać na szczęśliwym splocie przypadkowych zdarzeń i wariacjach na temat nieprzemyślanych strzałach, które najczęściej trafiają w płot – albo gorzej – w Twoje kolano. Możesz tego uniknąć. Doradztwo strategiczne z pewnością Ci w tym pomoże.

ORGANIZACJA NIE MOŻE DZIAŁAĆ BEZ STRATEGII!

Wiesz, kim są deiści? W skrócie uważają oni, że bezosobowy Absolut stworzył mechanizm świata, puścił go w ruch i pozostawił samemu sobie, kompletnie w niego nie ingerując. Wielu przedsiębiorców tak często traktuje swoje firmy. Stworzą produkt czy usługę, które – szczęśliwie – w krótkim  czasie przyniosły im zyski i uważają, że to już wszystko, co trzeba było zrobić. Reszta już jakoś pójdzie. Lepiej, gorzej. Jakoś to będzie. Jakoś się to ułoży.

Otóż NIE! NIE BĘDZIE!

Wizja biznesowego perpetuum mobile zgubiła już niejednego. I nie mówimy tylko o kwestiach marketingowych, sprzedażowych czy komunikacyjnych, których trendy trzeba obserwować i weryfikować na bieżąco, by dobierać jak najlepsze rozwiązania do specyfiki Twojej branży i grupy odbiorców.

Doradztwo strategiczne lub jak pięknie to z angielska brzmi management consulting bądź strategy consulting obejmuje całościowe przygotowanie do prowadzenia wszelkich działań firmy. Kierowane jest ono do kadry zarządzającej, by jak najlepiej poprowadzić przedsiębiorstwo do efektywnego osiągnięcia założonych celów.

Z historycznego punktu widzenia profesja doradcy strategicznego rozwijała się dwutorowo – jedną grupę reprezentują zwolennicy innowacji oraz indywidualnie dobranych strategii, drugą zaś ci, którzy popierają strukturyzację procesów, będącą owocem korzystania z wcześniej wypracowanych już technik.

Pierwszą, w pełni profesjonalną firmą konsultingową jest założona w 1926 roku w Chicago McKinsey & Company, która do dziś jest jednym z liderów światowego rynku. Czy jest ktoś, kto o niej w ogóle nie słyszał? Mało prawdopodobne. Rozwój branży był momentalny, a zyski ogromne. Oczywiście ważnym faktorem jest ogólna koniunktura i notowania tych firm zależne są od kondycji gospodarczej danego sektora, jednak zawsze znajdą się przedsiębiorcy, którzy będą chcieli usprawnić działania swojego biznesu. Dla zobrazowania skali i potencjału branży kilka liczb: w 2016 roku wartość światowego rynku doradztwa strategicznego wyniosła 31 miliardów dolarów, zaś cały sektor konsultingu wyceniono na – bagatela – 251 miliardów.

Dość jednak o historii i statystykach…

CZYM JEST DORADZTWO STRATEGICZNE?

Rzeczywistość rynkowa w praktycznie każdej branży zmienia się w zastraszająco dynamicznym tempie. Technologia, trendy społeczne, gospodarcze, kulturowe i konsumenckie, konkurencja – to tylko niektóre z czynników otoczenia Twojej organizacji. Aby odnieść sukces, koniecznie musisz uwzględnić je wszystkie w swoich planach i założeniach. A zatem esencją doradztwa strategicznego jest wsparcie rozmaitych kierunków zarządzania Twojej firmy. Istotą tego procesu jest opracowanie, wdrożenie i sukcesywna ewaluacja strategii działań w każdym obszarze aktywności przedsiębiorstwa czy organizacji, które mają zapewnić określone korzyści.

Kompleksowość to słowo klucz w kontekście omawiania zadań konsultantów strategicznych. Ich celem jest zawsze dobro Twojego biznesu, jej efektywniejsze funkcjonowanie, osiąganie założonych celów i wyników.

Czego możesz oczekiwać od takiej firmy? Oto przykładowa lista usług i wdrażanych strategii:

  • przeprowadzenie audytu i opracowanie analiz strategicznych,
  • opracowanie planów strategicznych,
  • wsparcie w zakresie realizacji i wdrażania projektów,
  • analiza konkurencji,
  • przeprowadzenie badań konsumenckich,
  • opracowanie zmian struktury organizacyjnej,
  • analiza potencjału i zasobów (ludzkich, finansowych, technologicznych),
  • wdrożenie systemu motywacji.

A to jeszcze nie koniec… Chcesz dowiedzieć się więcej? Umów się na spotkanie.

CO DA TWOJEJ FIRMIE DORADZTWO STRATEGICZNE?

Optymalizacja strategii biznesowej obejmuje zwykle zazwyczaj każdy aspekt funkcjonowania organizacji – od komunikacji, przez sprzedaż, zarządzanie operacyjne i marketing, po skuteczność inwestycji czy stosunek do B+R.

Decyzja o samym zwróceniu się do takiej firmy, a potem wdrożenie zaleceń powinno wynikać z chęci zmian prowadzenia swojego biznesu. Świadomość potrzeby rozwoju w dobie dynamicznych zmian to podstawa podjęcia takiej współpracy.

Konsekwencja w niej doprowadzi do powstania nowego systemu funkcjonowania Twojej organizacji na rynku. Ten z kolei przekuć możesz na konkretny sukces. Nie tylko finansowy. Co powiesz jeszcze na sukces wizerunkowy, społeczny, środowiskowy, a także na poziomie łańcucha wartości Twoich odbiorców?

Wszystko pięknie. Dręczy Cię pewnie jeszcze jedno pytanie.

KIEDY?

Owoce przyjdą. Ale nie dziś. Pewnie też nie jutro. I nie za tydzień. Doradztwo strategiczne pomoże Twojej firmie osiągać dalekosiężne cele. Dlatego chcąc w nie inwestować, musisz być cierpliwy. To pewnie truizm, ale zwyczajnie taka jest rzeczywistość. Nie wierz wszystkim szamanom, którzy obiecują Ci zbudowanie marki w tydzień i zarobienie miliona w weekend. To wierutne bzdury.

Wybitny strateg Sun Tzu w swojej „Sztuce Wojny” pisał, że poznanie innych i siebie to zwycięstwo bez ryzyka, a poznanie otoczenia i sytuacji to zwycięstwo całkowite. Pozwól swojej firmie wygrać.

W Lion’s Care troszczymy się o każdy aspekt Twojego biznesu. Doświadczony zespół dogłębnie zanalizuje dotychczasowe procesy, postawi diagnozę i zaproponuje rozwiązania. Masz nasze pełne wsparcie na każdym etapie wdrażania i ewaluacji. Co możemy jeszcze dla Ciebie zrobić?