Wiedziałeś, że concierge w swojej historii sięga średniowiecza? Wtedy opiekował się świecami w zamku – dbał o nie, przycinał, uzupełniał, gdy w korytarzach zaczynało ich brakować. Banalne? Tylko z pozoru (szczegóły za chwilę) Tak było dawniej. A czym zajmuje się teraz? Skąd się wziął concierge biznesowy i jakie ma zadania? Wszystko za chwilę się wyjaśni.

NIEŚĆ ŚWIATŁO W MROKACH CODZIENNOŚCI

Dosłownie. Może z perspektywy czasu wydawać się, że zadania średniowiecznego konsjerża są na wręcz dziecięcym poziomie. Cóż trudnego jest w wymianie świec? Kończy się światło w komnatach i na korytarzach. Idę. Wymieniam. No i tyle. Czy aby na pewno?

Nie ma telefonów, aplikacji z GPS i kalendarzem, walkie-talkie. A Ty musisz ogarnąć cały grafik wydarzeń na każdy dzień, cały rozkład pomieszczeń potężnych zamków i dworów. Rutyna to jedno, a co się działo w nagłych wypadkach? To nie minister czy król byli najlepiej poinformowanymi osobami, ale właśnie concierge – to on znał wszystkie tajemnice.

Z czasem zaczęto się do nich zwracać wtedy, gdy trzeba było sprostać niecodziennym zadaniom, gdy trzeba było dokonać niemożliwego. I tak trafili potem do hoteli. To z nim witają się goście po przybyciu. Są zawsze do dyspozycji.

A JAK JEST DZISIAJ?

Znaczenie profesji konsjerża było na przestrzeni lat wręcz nieocenione. Działają trochę jak szara eminencja odpowiedzialna za to, co nie zawsze widać na pierwszy rzut oka. Doczekali się nawet hołdu w postaci kinematograficznych obrazów – dość wspomnieć o Le Concierge z 1973 roku czy kultowy już Grand Budapest Hotel. Oglądaliście ten ostatni? REWELACJA!

Współcześni concierge załatwią po prostu wszystko – od uprasowania koszuli po bilety do opery w Sydney. I to na wczoraj. Od weekendu w SPA dla Twoich partnerów biznesowych po transport na lotnisko w Manili. WSZYSTKO. Dbają o Twój komfort w życiu osobistym i zawodowym. Zrobią wszystko, byś dbał tylko o najważniejsze sprawy – dla Ciebie, Twoich bliskich i Twojego biznesu.

To z ich doświadczenia i umiejętności korzystają możni. I nie tylko. Coraz częściej usługi premium zamawiane są przez ludzi z klasy średniej, którzy chcą czerpać z życia jak najwięcej. A nie zawsze mają czas, by zająć się wszystkim od A do Z.

CONCIERGE BIZNESOWY –  KIM ON JEST?

Przed współczesnymi przedsiębiorcami stoi coraz więcej zadań, którym nie zawsze są w stanie sprostać samemu. Specjalistyczna wiedza, zmieniające się trendy, angażujące spotkania, mechanizmy, które wymagają totalnego skupienia i uwagi. Mamy wymieniać dalej? I co najważniejsze – kto to wszystko ogarnie?

I jeszcze ta ERA PRACOWNIKA. Ciągłe rotacje, a Ty chcesz utrzymać najlepszych przy sobie. Jak przekonać wybitnych kandydatów, by wybrali właśnie Twoją firmę?

Masz kapitalny produkt i świetne usługi, ale nie wiesz, jak o tym powiedzieć ludziom. Masz wizerunkowy kryzys i nie wiesz, jak go rozwiązać. Biznesowy branding też kuleje, a Twój zespół nie może sobie z tym poradzić. Konkurencja nie śpi.

A to przecież nie wszystko. Firmowa codzienność nie zawsze jest tak różowa jak byśmy chcieli. Wszystko trzeba dobrze zaplanować, skutecznie wdrożyć i co ważne – systematycznie obserwować i ewaluować. W razie konieczności także interweniować. Bez wahania. I jeszcze te koszty utrzymywania etatów. Niepokojąco wzrastają z roku na rok, prawda?

To wszystko (i jeszcze więcej) sprawia, że coraz większą popularnością cieszy się concierge biznesowy, który garściami czerpie z tradycji poprzedników, o której przed chwilą czytałeś. W Polsce jest to zawód jeszcze mało znany popularny, co wynika ze wciąż niskiej świadomości wśród pracodawców, którzy polegają na starych modelach prowadzenia firmy, nie otwierając się na nowoczesne rozwiązania.

Concierge biznesowy to prawie nigdy nie jest jedna osoba. To doświadczony zespół lojalnych współpracowników z wielu branż, którzy pomogą Ci w prowadzeniu Twojego biznesu. Każdego dnia. Nie wcielasz go do struktur swojej firmy, ale możesz korzystać z jego usług przez cały czas – w zakresie, który wcześniej ustalisz.

Nawiązanie stałej współpracy z concierge biznesowym nie tylko przyniesie wymierne owoce w postaci zmniejszenia kosztów pracowniczych czy poprawy wyników finansowych. Dzięki niej inwestujesz w swoich współpracowników, dając im solidne wsparcie w codziennych zadaniach i pobudzając do ciągłego rozwoju.

Co powiesz zatem na outsourcing biznesowych usług i procesów? Umiejętne zarządzanie i delegowanie zadań to jedne z najbardziej pożądanych obecnie umiejętności – które przydają się zarówno w sektorze MŚP, jak i w świecie globalnych korporacji. Dorzućmy do tego jeszcze wypracowanie przewagi nad konkurentami i prestiż, a otrzymamy usługę wręcz stworzoną dla Ciebie.

Legenda biznesu (nie tylko) motoryzacyjnego, Henry Ford powiedział w 1923 roku: Jeśli jest coś, czego nie potrafimy zrobić wydajniej, taniej i lepiej niż konkurenci, nie ma sensu, żebyśmy to robili i powinniśmy zatrudnić do wykonania tej pracy kogoś, kto zrobi to lepiej niż my.

Weź sobie je głęboko do serca.

Już dziś zgłoś się do Lion’s Care, gdzie uzyskasz pełne wsparcie. Nie czekaj.

Zależy Ci na Twojej firmie? Umów się na spotkanie!