Oszczędzający każdy grosz drobni przedsiębiorcy często rezygnują ze stałej opieki prawnej. Ostatecznie cierpią na tym nie tylko finanse firmy, ale też jej prestiż i stabilność. Wsparcie prawne, i to stałe, a nie doraźne, jest niezbędne w każdym przedsiębiorstwie, niezależnie od jego wielkości. Poniżej postaram się przedstawić, dlaczego niewielki przedsiębiorca powinien zainwestować w opiekę prawną.

Organizacja pracy w przedsiębiorstwie

Zawiłość przepisów, których przestrzegać musi przedsiębiorca, jest ogromna. Dlatego żeby stworzyć warunki pracy zgodne z zasadami BHP potrzebna jest nie tylko znajomość kodeksu pracy, ale również umiejętność jego trafnej interpretacji. Drugą kwestią, o którą trzeba zadbać już na etapie organizacji pracy w przedsiębiorstwie, jest ochrona danych osobowych pracowników, kontrahentów i klientów. Jest to szczególnie istotne od czasu wejścia w życie RODO. Nie będąc fachowcem w tej dziedzinie, nie sposób skutecznie zadbać o przestrzeganie przepisów. Prawnicy opiekujący się firmą, nie tylko wprowadzą odpowiednie procedury, ale też będą na bieżąco pilnować ich przestrzegania.

Pomoc codzienna

Przedsiębiorca niemal codziennie staje w obliczu problemów natury prawnej. Niejasne zapisy umów z kontrahentami, czy też nieporozumienia z klientami to tylko niektóre z nich. Często są to trudności, które doświadczony prawnik rozwiązuje w mgnieniu oka. Niektórzy przedsiębiorcy praktykują odbywanie spotkań biznesowych w towarzystwie prawników, aby ci na bieżąco wyjaśniali wszelkie nieścisłości oraz mieli możliwość dostrzeżenia podejrzanych działań kontrahentów.

W polskich przedsiębiorstwach normą są też częste kontrole finansów czy też jakości. Podczas wszelkiego rodzaju kontroli oraz audytów powinien być obecny prawnik, dobrze wyspecjalizowany w prawach przedsiębiorcy. Wskaże on, kiedy kontroler Urzędu Skarbowego czy Sanepidu narusza prawa przedsiębiorcy i nie pozwoli mu na przekraczanie uprawnień.

Rywalizacja z największymi

Jeżeli niewielkie przedsiębiorstwa chcą generować zysk, przynajmniej czasami muszą rywalizować z największymi podmiotami na rynku. Wielkie korporacje nie tolerują konkurencji, przez co można się spodziewać rozmaitych ataków z ich strony. W większych firmach istnieją całe działy prawne, zatrudniające nawet kilkunastu lub kilkudziesięciu prawników. W walce o klienta i kolejne obszary rynku wytkną oni każdy błąd i zauważą każde potknięcie przedsiębiorcy, który odważył się konkurować z gigantem. Jedynym skutecznym sposobem przeciwstawienia się jest skorzystanie z pomocy opiekunów prawnych, którzy zadbają, aby błędów i potknięć po prostu nie było.

Nagłe, nieprzewidziane problemy prawne

Przedsiębiorcę każdego dnia może spotkać niemiłe wydarzenie nastręczające problemów prawnych. Roszczenia lub oskarżenia ze strony pracowników, sprawa wytoczona przez kontrahenta lub klienta, czy też wypadek w zakładzie pracy to wydarzenia, które wymagają błyskawicznej interwencji prawników. W takich przypadkach to, jak przedsiębiorca postępuje bezpośrednio po zdarzeniu, może mieć kluczowe znaczenie dla ostatecznego rozwiązania sprawy. Zaufani prawnicy świadczący usługę opieki nad przedsiębiorstwem pomogą również w trakcie mediacji lub ewentualnej rozprawy sądowej.

Niewielcy przedsiębiorcy szukają oszczędności, przez co często nie decydują się skorzystać z opieki prawnej. Ostatecznie narażają się tylko na wyższe koszty, kiedy w firmie pojawiają się problemy i natychmiast trzeba skorzystać z pomocy prawnej. Zatrudnianie prawnika w pośpiechu nie daje pewności znalezienia specjalisty, który rozwiąże problem, natomiast gwarantuje duży wydatek. Przedsiębiorca korzystający z usług sprawdzonych fachowców, zajmujących się opieką prawną firm, nie musi się martwić nagłymi wydarzeniami. Zostawiając kwestie prawne specjalistom, może się on skupić na pracy, pomnażając w ten sposób zyski.